Thursday, September 30, 2010

Գավառ (Gavar), 25th-26th September 2010


Gavar jest stolicą prowincji Gegharkunik, leży kilkanaście kilometrów od zachodniego brzegu jeziora Sevan.  Za czasów socjalizmu było trzecim co do wielkości miastem w Armenii, słynącym z przemysłu i z największych w Armenii gospodarstw rolnych. Nocą miasto tętniło życiem, kafejki pełne były ludzi, socjalistyczny hotel gościł licznych przyjezdnych. Czasy świetności odeszły jednak w niepamięć. Przemysł upadł, a liczba ludności zmniejszyła się o połowę. Straszy szkielet stadionu, opuszczony hotel, spalona i nigdy nie odbudowana szkoła. Ludzie wyjeżdżają za pracą do Erewania albo do Rosji. Część zostaje, gdyż jest tutaj Uniwersytet, a koszty utrzymania są dużo niższe niż w stolicy Armenii. Jednak Ci, którzy mają marzenia i ambicje, pewnego dnia uciekną od monotonnej wegetacji w ponurym mieście, gdzie młody człowiek nie ma szansy rozwoju. 'Po pracy wracam do domu, jem obiad, odpoczywam. I co mam robić potem? Mogę patrzeć się w telewizor, posłuchać muzyki. Nie ma żadnej kawiarni. Nie ma kina. Kiedyś było... Chciałbym mieć zespół. Rockowy. Dlatego muszę wyjechać. Tutaj nie ma perspektyw.'- opowiada młody mieszkaniec Gavar.

For more photos click here.

Noraduz cemetery, 26th of September

Noraduz jest średniowiecznym cmentarzem z największą w Armenii liczbą chaczkarów. Chaczkar to kamienna płyta wotywna upamiętniająca szczególne wydarzenia, ozdobiona bogatą ornamentyką z krzyżem ormiańskim oraz napisem upamiętniającym zdarzenie lub fundatora. Najstarsze chaczkary w Noraduz pochadzą z X wieku.

Jestem zafascynowana przepięknymi zdobieniami, mogłabym godzinami przechadzać się wśród chaczkarów, fotografować. Staram się przeczytać litery wyryte w kamieniu. Towarzyszący mi Ormianie tłumaczą, że to język staroormiański, który znacznie różni się od obecnie używanego języka wschodnioormiańskiego. Ten starożytny język, zwany grabar, używany jest nadal w liturgii Kościoła ormiańskiego. Najstarsze zapiski w tym języku datowane są na V wiek. Językiem urzędowym Armenii jest wschodnioormiański, pochodzący z Wyżyny Armeńskiej u podnóży góry Ararat. Zachodnioormiański jest obecnie używany jedynie wśród ormiańskiej diaspory.

For more photos click here.